Zamek w Łagowie

Województwo lubuskie kojarzy się z lasami i jeziorami, a więc wspaniałym miejscem na wypoczynek letni i nie tylko. Jest wiele miejsc, które są pod tym względem atrakcyjne turystycznie. Jednak jeśli zależy nam na czymś więcej, to możemy pokusić się o zwiedzanie okolicznych zabytków.

Jedną z takich miejscowości wypoczynkowych jest Łagów, znany w całej Polsce z Lubuskiego Lata Filmowego. Dwa piękne jeziora i wspaniały mikroklimat to prosta recepta na tłumy wczasowiczów latem. Jeśli chodzi o zabytki, to najważniejszy jest zamek Joannitów Łagów. Majątek i wieś od połowy XIII wieku należała do Templariuszy i była siedzibą zakonnej komandorii. Po likwidacji zakonu Templariuszy przejściowo była w rękach prywatnych w 1347 Łagów został sprzedany Joannitom. Zakon Joannitów również przeznaczył Łagów na siedzibę komturii i w 1350 roku rozpoczął budowę zamku. Miejsce wybrano dobrze, bo był to przesmyk między jeziorami, w dodatku na wzgórzu. Jako pierwszy zbudowano dom mieszkalny wpleciony w mur obwodowy. Później stopniowo dobudowywano kolejne budynki, w tym budynek bramny, podwyższano wieżę i zbudowano dodatkowy mur zewnętrzny. Wysoki mur zewnętrzny posłużył jako mur oporowy dla wyrównanego terenu w obrębie murów. Zamek w Łagowie przetrwał wszystkie wojny i po wojnie był wykorzystywany w różny sposób. Pewnie dlatego nie został zdewastowany i dzisiaj jest tu siedziba hotelu i restauracji. Oprócz zamku można podziwiać dwie bramy miejskie, kościół św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1725–1726 oraz wysoki wiadukt kolejowy zbudowany z cegły.

Inną miejscowością wypoczynkową z zabytkami są Lubniewice. Nie ma tutaj zamku, ale w wyszukiwarkach egzystuje słowo „Lubniewice zamek”. Jest to pokłosie tradycyjnej nazwy dwóch pałaców w Lubniewicach tradycyjnie nazywanych „stary zamek” i „nowy zamek”. Stary zamek zbudowano w 1812 roku na miejscu tzw. czerwonego dworu. W drugiej połowie XIX wieku pałac rozbudowano, ale po pewnym czasie przestał wystarczać ówczesnym właścicielom. Po drugiej stronie zatoki w latach 1909-1911 zbudowano nowy pałac zwany nowym zamkiem. Obydwa pałace były wykorzystywane po II wojnie światowej jako szkoła i ośrodek wczasowy, ale później długo stały puste. Obecny właściciel ma zamiar je odrestaurować, ale kiedy to nastąpi nie wiadomo.

W lubuskim jest więcej ciekawych zabytków, które można obejrzeć zjeżdżając z drogi ekspresowej. Jednym z nich jest zamek w Międzyrzeczu zbudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego. Zamek był ważną warownia na granicach zachodnich królestwa, w związku z tym był rozbudowywany do końca XVI wieku, oczywiście z dostosowaniem do broni strzeleckiej i artyleryjskiej. W czasie potopu szwedzkiego w dużym stopniu zniszczony, próby odbudowy nie powiodły się. Nowa siedzibę starostwa zbudowano obok, mieści się tam bardzo ciekawe muzeum regionalne.

Templariusze, Joannici, Cystersi zawsze wzbudzali emocje u podróżników. Niedaleko Międzyrzecza jest dawne opactwo cystersów w Gościkowie Paradyżu, obecnie seminarium duchowne. Początki bytności cystersów na tym terenie to pierwsza połowa XIX wieku. Pod koniec XIII wieku zbudowano kościół w stylu gotyckim. Sukcesywnie powstawały również inne budynki. W pierwszym okresie cystersi rozbudowywali potęgę gospodarczą, ale w późniejszych wiekach był to ośrodek kulturalny i intelektualny. Pożary w XVII i XVIII wieku niszczyły klasztor, ale ostatecznie został odbudowany stylu barokowym.

Można w ten sposób długo wyliczać lubuskie zabytki, kto chce je odwiedzić, powinien sięgnąć po mapy.

Lubuskie zabytki

Post navigation