cukrzyca

Choroby związane z układem krwionośnym są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, jedną z najbardziej podstępnych jest miażdżyca, która nieleczona prowadzi do zawału serca, udaru mózgu, a nawet amputacji kończyn. Warto wiedzieć, że w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby cierpiące na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

Cukrzyca, a zawał serca

Zawał serca i cukrzyca to niestety bardzo często występujący duet, powodem takiego stanu jest występująca często u chorych na cukrzycę hipoglikemia, która sprzyja m.in. zwapnianiu naczyń krwionośnych, należy wiedzieć, że złogi miażdżycowe w przebiegu cukrzycy mają zwiększoną tendencję do pękania i tworzenia zakrzepów. U chorych na cukrzycę ryzyko zawału jest takie samo jak u osoby bez tej choroby, która przeszła już w swoim życiu zawał.

Drugim po cukrzycy czynnikiem sprzyjającym rozwojowi miażdżycy jest nadciśnienie, dlatego, aby uchronić się przed zawałem chory musi podjąć działania mające na celu zmianę stylu życia, wprowadzenie większej ilości ruchu oraz dbanie o stabilny poziom cukru we krwi, jak również regularne zażywanie leków, w przypadku problemów z ciśnieniem — warto dbać o swoje serce, mamy tylko jedno.

Cukrzyca i nadciśnienie – zabójcza para

Post navigation