Morfologia krwi to badanie, które można wykonać w każdym gabinecie. Ze skierowaniem od lekarza każdej specjalizacji jest ona badaniem w pełni refundowanym przez NFZ.
Po pobraniu 5 mililitrów krwi i przeanalizowaniu próbki naszej krwi, otrzymujemy wynik. Dla lekarza ma on dużą wartość diagnostyczną. Badanie zostało w konkretnym celu. Zazwyczaj na podstawie wyniku oraz całokształtu klinicznego można wykluczyć lub potwierdzić podejrzewaną chorobę.
Wynik badania zawiera nie tylko informacje na temat wielkości, objętości czy masy krwinek. Podane są tutaj również ilości danych krwinek. W codziennym życiu normy dla elementów morfotycznych nie są nam potrzebne, dlatego też każde laboratorium przedrukowuje je obok osiąganych przez nas wartości.
Samodzielnie również można dokonać oceny otrzymanego wyniku. Obniżenie liczby erytrocytów wskazuje na niedokrwistość (różnego pochodzenia). Podobnie interpretowany jest spadek zawartości hemoglobiny. O stanie zapalnym świadczy podwyższona liczba krwinek białych (ogólnie) oraz ich frakcji, jaką są leukocyty. Skaza krwotoczna (charakteryzująca się m.in. nadmiernymi krwawieniami) to obniżenie liczby trombocytów. Równie groźne jest ich podwyższenie stanowiące o nadkrzepliwości.
Pamiętajmy jednak, że każdy organizm jest inny i wynik powinien być skonsultowany z lekarzem specjalistą. Wynik badania krwi nie zawsze jest jednoznaczny z orzeczeniem o chorobie. Tak jest między innymi z badaniami płytek krwi, gdzie bada się jakość, wielkość i zróżnicowanie płytek oznaczając wskaźniki PLT, PDW, P-LCR i MPV. Oceniając jeden z parametrów nie można wyciągnąć właściwych wniosków, na przykład tylko podwyższone PDW lub P-LCR nie daje jednoznacznej oceny co do stanu chorobowego. Wszystkie te parametry trzeba oceniać jako całość, a zrobi to oczywiście lekarz.
Więcej – http://www.unipin.pl/zdrowie/skaza-krwotoczna-warto-rozpoczac-od-morfologii/