Badanie CRP, inaczej badanie białka C-reaktywnego, które jest wytwarzane w organizmie gównie w wątrobie. CRP jest wytwarzane także w komórkach tłuszczowych. Białko to jest niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu odporności organizmu, jest następnie wydzielane do krwi.
CRP, czyli białko C-reaktywne, występuje we krwi na podwyższonym poziomie, kiedy w organizmie dochodzi do stanu chorobowego wywołanego zakażeniami bakteriami, wirusami pasożytami, a także grzybami. Także wówczas gdy w organizmie toczy się inny proces chorobowy czy zapalny. Jest jeszcze wiele innych schorzeń i dolegliwości, przy których warto sprawdzić poziom CRP we krwi. Po zawale serca, po urazach także we krwi wyjdzie podwyższony poziom CRP. Przy chorobach nowotworowych zawsze wynik poziomu CRP wyjdzie podwyższony.
Poziom CRP we krwi zdrowego człowieka wynosi max. 5 mg/l. Uznaje się, że wynik powyżej 1 mg/l jest już poważnym wskaźnikiem stanu zapalnego, chorobowego w organizmie. Wynik ten może się bardzo znacznie podwyższyć nawet w ciągu 1-2 dni, nawet do poziomu powyżej 500 mg/l- to szczególnie przy zakażeniach bakteryjnych, po dużych urazach, operacjach czy przy nowotworach. Właśnie bardzo ważny jest ten parametr przy monitorowaniu stanu chorego po poważnych operacjach chirurgicznych.
Czytaj – http://www.ugier.czeladz.pl/zdrowie/serce-slabnie/